Par vīrusu. Nedaudz no cita skatījuma
Kāpēc tik daudzi joprojām tic valdošajam vīrusa stāstījumam?
Pandemic Podcast vadītājs Dens Astins-Gregorijs (Dan Astin-Gregory) intervē Gentes Universitātes (Beļģija) klīniskās psiholoģijas profesoru Matiasu Desmetu (Mattias Desmet) par to, kāpēc, neskatoties ne uz ko, tik daudz cilvēku joprojām tic vīrusa stāstījumam (naratīvam) un šķiet gluži kā nohipnotizēti.
Jau kopš pandēmijas sākuma profesors rūpīgi sekoja ne tikai notiekošajam sabiedrībā, bet arī analizēja koronavīrusa krīzes statistiku, piemēram, mirstības rādītājus. Bija skaidrs, ka sākotnēji samodelētie vīrusa draudi bija pārspīlēti. Taču, neskatoties uz to, līdzekļi, kas tik izmantoti vīrusa ierobežošanai netika mainīti un pielāgoti reālajai situācijai. Vienlaikus liela daļa iedzīvotāju pārsteidzošā kārtā turpināja ticēt it visam, lai cik absurds tas brīžiem nešķistu. Profesora novērojumi un ilggadējā pieredze universitātē, iepazīstinot studējošos ar tādu terminu kā “masu veidošanās” (mass- formation), ļāva secināt, ka arī pandēmijas kontekstā var runāt par šo fenomenu - kolektīvās domāšanas veidu, kas veidojas, kad meli un nepatiesība ļauj risināt psiholoģiskās vajadzības.
Lai “masu veidošanās” notiktu, nepieciešami četri priekšnosacījumi:
1. Lielai daļai iedzīvotāju trūkst sociālo kontaktu, viņi izjūt sociālo izolāciju (lack of social bond, social isolation)
2. Lielai daļai iedzīvotāju trūkst jēgas, mērķa (lack of sense making)
3. Lielai daļai iedzīvotāju jūt trauksmi, kurai īsti nav objekta un kuru grūti kontrolēt (free- floating anxiety)
4. Cilvēkos ir nepamatota frustrācija un agresija (free-floating frustration and agression)
Ja šādos apstākļos ar masu mediju palīdzību tiek izplatīts stāstījums, kas it kā identificē trauksmes objektu un piedāvā stratēģiju, kā ar to cīnīties, iedzīvotājiem ir liela vēlme tam sekot, jo beidzot var kādam adresēt trauksmi, turklāt, ievērojot piedāvāto stratēģiju, to arī kontrolēt. Tas, savukārt, noved pie sociālās kopības un līdz ar to arī jēgas.
Šī varonīgā cīņa ar trauksmi daudziem joprojām ļauj ticēt pat absurdākajam stāstījumam. Tas ir kā rituāls - jo absurdāks tas ir no tīri praktiskās puses, jo labāk tas kalpo mērķim - palīdz sajust, ka piederi grupai. Bailes no tā, ka trauksme var atgriezties, liedz saprast, ka stāstījums ir nepatiess. Izmantot faktus, lai pārliecinātu šos cilvēkus, ir bezjēdzīgi.
Kurp ved šī masu veidošanās? Būtiskākā ietekme - cilvēki spēj reaģēt tikai uz ļoti šauru problēmu loku. Piemēram, koncentrējas tikai uz vīrusa upuriem, neskatoties uz to, ka vīrusa apkarošanas dēļ cieš daudz, daudz citu cilvēku (trūkst ēdiens, netiek laicīgi diagnosticētas citas slimības u.tml.). Līdzīgi kā hipnozes laikā, kad visa uzmanība fokusēta tikai uz kaut ko vienu. Šādos apstākļos cilvēki vairs nepievērš uzmanību nekam citam, pat tam, ko citkārt uzskatījuši par ļoti svarīgu.
Masu veidošanās procesā
cilvēki kļūst neiecietīgi pret citādi domājošajiem. Tajā pašā laikā viņi ir
ļoti toleranti pret jebko, kas saskan ar viņu akceptēto stāstījumu.
Pilna intervija šeit (angļu valodā):
https://youtu.be/uLDpZ8daIVM
Kopsavilkums par Ivermektīna terapeitisko efektivitāti Covid-19 profilaksē un ārstēšanā
Covid-19 profilakses un ārstniecības vadlīnijas |
Kopš 2012. gada veiktajos in vitro un in vivo eksperimentos zinātnieki ir guvuši pārliecinošus pierādījumus tam, ka Ivermektīnam piemīt ievērojama antivirāla iedarbība pret dažādiem vīrusiem, t. sk. pret SARS-CoV-2. Turklāt, arvien biežāk tiek ziņots arī par Ivermektīna pretiekaisuma un imūnmodulējošo iedarbību.
2021. gada aprīlī “The American Journal of Therapeutics” izdevumā tika publicēts apjomīgs pārskats un jaunākie dati par Ivermektīna terapeitisko efektivitāti Covid-19 profilaksē un ārstēšanā. Minētajā pārskatā atspoguļotie dati un rezultāti ir iegūti ne tikai no klīniskiem un kontrolētiem pētījumiem, bet arī pamatojas uz plašāku zinātnē balstītu datu, rezultātu un pierādījumu kopumu:
Līdz 2021. gada 19. septembrim ir iegūti un apkopoti šādi dati un pētījumu rezultāti:• IN-VITRO pētījumi (bāzes zinātņu eksperimenti): šajos eksperimentos ir noskaidrots, ka Ivermektīns inhibē daudzu vīrusu replikāciju: Rietumnīlas drudža, Zikas vīrusa, tropu drudža, gripas, t. sk. inhibē SARS-CoV-2 vīrusa replikāciju.[1,2,3,4,5,6,7]
• IN-VIVO pētījumi: eksperimentos ar koronavīrusu, radniecīgu SARS-CoV-2 vīrusam, inficētām pelēm ir novērots, ka Ivermektīns samazina vīrusa slodzi un novērš orgānu bojājumus, turklāt, Ivermektīnam piemīt spēcīga pretiekaisuma un imūnmodulējoša iedarbība.[1, 2, 3]
• IN-SILICO pētījumi (datormodelēšanas metode): šīs metodes rezultātā ir noskaidrots, ka Ivermektīnam piemīt izcilas saistīšanās spējas - tas saistās pie SARS-CoV-2 pīķa proteīna receptoriem, tādējādi neļaujot vīrusam pieķerties pie šūnas virsmas un inficēt saimniekorganisma šūnas.
• Farmakoloģiskie pētījumi: šie pētījumi apstiprina, ka desmitgadēm lietotais Ivermektīns ir drošs, un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) iepriekš ziņotās blakusparādības, galvenokārt, ir nelielas un pārejošas, bet smagas blakusparādības ir novērotas ļoti reti. Turklāt IC50 (antivirālā iedarbība pret SARS-CoV-2) plaušās un adipozajos audos ir panākama ar standarta devām (no Caly/Wagstaff savstarpējās saziņas).
• Klīniskā aprūpe: Covid-19 klīniskās aprūpes pieredze liecina, ka ar Ivermektīnu var panākt labvēlīgu ārstēšanas gaitu vai novērst pacientu hospitalizāciju. 2020. gada jūnijā tika publicēts secinājumu un rezultātu ziņā svarīgs ziņojums par klīnisko aprūpi un pieredzi ar vairāk nekā 3000 Dominikānas Republikas pacientiem, kuriem uzņemšanas nodaļā tika nozīmēts Ivermektīns – no visiem šiem pacientiem tikai 16 tika hospitalizēti un tikai vienu pacientu neizdevās glābt. Par līdzīgiem veiksmīgas klīniskās ārstēšanas piemēriem ir ziņojuši daudzi ārsti citviet pasaulē, un tikai dažos gadījumos nav panākts vēlamais ārstēšanas iznākums.
• Novērojumu kontrolētie klīniskie pētījumi: uz 2021. gada 8. augustu ir pabeigti 31 novērojumu/ kontrolētie klīniskie pētījumi ar vairāk nekā 6 800 dalībniekiem. Šajos pētījumos ir secināts, ka Ivermektīns samazina slimošanas laiku un veicina ātrāku atveseļošanos, kā arī samazina hospitalizācijas un mirstības gadījumu skaitu. Par šādu statistiski nozīmīgu mirstības samazinājumu ir uzsvērts arī Rajter et al. izstrādātajā pētījumā, kas tika publicēts prestižajā medicīnas žurnālā Chest.
• Metaanalīzes dati par nejaušinātiem kontrolētiem pētījumiem: ir pabeigti 27 pētījumi ar kopējo dalībnieku skaitu - 3 400 cilvēki.
Metaanalīzes datubāzē sistematizētie dati par Ivermektīna terapeitisko efektivitāti Covid-19 ārstēšanā liecina par vīrusa ātrāku elimināciju, pacientu ātrāku atveseļošanos un statistiski nozīmīgu mirstības samazinājumu.
• Novērojumu un nejaušinātie klīniskie pētījumi par Covid-19 profilaksi:
virknē novērojumu pētījumos un nejaušinātajos klīniskajos pētījumos (kopskaitā 13) ir secināts, ka vienreizēja vai atkārtota Ivermektīna deva ievērojami samazina risku saslimt ar COVID-19 (ar vidējo aizsardzības līmeni 86 %), savukārt palielinot devas biežumu, paaugstinājās vidējais aizsardzības līmenis.[1,2,3,4,5,6,7(Tabula nr. 2), 8,9,10,11,12]
• Epidemioloģiskie pētījumi: saistībā ar Covid-19 strauju izplatību varas iestādes veica dažādus vīrusa izplatības ierobežošanas pasākumus. Piemēram, Peru pieredze liecina, ka reģionos, kuros īstenoja Ivermektīna izplatīšanas programmas, bija vērojams būtisks mirstības samazinājums. Citur pasaulē, kur varas iestādes īstenoja Ivermektīna “testē un ārstē” programmas, tika panākts, ka hospitalizācija samazinājās par 75 % (Mehiko) un ievērojami samazinājās mirstība (La Misiones un La Pampas, Argentīna). Visbeidzot un pats svarīgākais - Indijas Utarpradēšas štats (241 miljons iedzīvotāju) ir efektīvi izskaudis Covid-19 infekciju, sistemātiski un plaši izmantojot Ivermektīnu gan profilaksē, gan agrīnā ārstēšanā.
Turpmāk tekstā ir sniegta plašāka informācija un svarīgākie secinājumi par varas iestāžu īstenotajām Ivermektīna izplatīšanas vai “testē un ārstē” programmām:
• Mehiko - Meksikas valsts veselības aprūpes sistēmas (IMSS) ierēdņi salīdzināja datus par vairāk nekā 50 000 pacientiem, kas agrīni tika ārstēti ar Ivermektīnu ar vairāk nekā 70 000 pacientiem, kas netika ārstēti ar Ivermektīnu un konstatēja, ka līdz 75 % samazinājās nepieciešamība pēc hospitalizācijas tieši ar Ivermektīnu ārstēto pacientu grupā.
• Peru – valsts mēroga masveida Ivermektīna izplatīšanas programma “Mega-Operación Tayta” (MOT), kas tika īstenota 2020. gada maijā 25 Peru štatos un katrā štatā uzsākta atšķirīgos laikos.
Sasniegtie rezultāti - mēneša laikā par 74 % samazinājās mirstība un letālu gadījumu skaits. Šāds samazinājums tika fiksēts vidēji 11 dienas pēc MOT programmas uzsākšanas (katrā štatā ar atšķirīgu programmas uzsākšanas laiku).
• La Pampas, Argentīna - Veselības ministrijas ierēdņi salīdzināja datus par 2 000 pacientiem, kas agrīni tika ārstēti ar Ivermektīnu, ar 12 000 pacientiem, kas šādu ārstniecību nesaņēma un secināja, ka par 40 % samazinājās hospitalizēto pacientu skaits un par 35 % samazinājās intensīvajā terapijā nonākušo pacientu skaits vai gados vecāku pacientu mirstība.
• La Misiones, Argentīna - Veselības ministrija izanalizēja jaunākos datus par pirmajiem 800 pacientiem no kopskaitā 4 000 pacientiem, kas tika ārstēti ar Ivermektīnu, un salīdzināja šos datus ar pārējo populāciju identiskā laika periodā un konstatēja, ka hospitalizēto gadījumu skaits samazinājās par 75% un mirstības gadījumu skaits samazinājās par 88%.
• Utarpradēša, Indija - vienlaicīgi piemēroja stingras uzraudzības un ārstēšanas stratēģiju: ar Ivermektīnu ārstējot Covid pozitīvos gadījumus un profilaktiski ārstējot kontaktpersonas. 2021. gada 10. septembrī tika fiksēti tikai 11 inficēšanās gadījumi uz 241 miljonu iedzīvotāju. 2021. gada 31. augustā no iepriekš testētajiem 187 638 cilvēkiem, Covid pozitīvi gadījumi tika apstiprināti tikai 21 gadījumā, kas būtībā nozīme 0 jeb 0,01 % pozitīvo gadījumu.
Visbeidzot, ne mazāk svarīgi ir uzsvērt, ka gan ilgstošo, gan pēcvakcinācijas sindromu gadījumā ivermektīns ir izrādījies ļoti efektīvs simptomu novēršanā, pamatojoties uz strauji uzkrāto pieredzi no FLCCC un vairākiem sabiedrotajiem ekspertiem, kuri kopīgi izstrādāja I-RECOVER vadlīnijas, kurās plašāk ir paskaidrojuši Ivermektīna pielietojumu minēto sūdzību ārstēšanai.
SECINĀJUMI
Atsaucoties uz datu, rezultātu un pierādījumu kopumu par Ivermektīna efektivitāti, FLCCC Klīniskās aprūpes ārstu alianse rekomendē Ivermektīnu gan Covid-19 infekcijas profilaksē, gan ārstniecībā (jebkurā saslimšanas posmā) abās – vakcinēto un nevakcinēto personu grupās.
Atsauktais pētījums
Metaanalīzes datubāzē ir sistematizēti dati par Ivermektīna efektivitāti un šis lielums būtiski nemainās, ja kāds pētījums tiek atsaukts un ir jādzēš atsauktā pētījuma dati. Šobrīd ir atsaukts viens Ēģiptes pētījums (Elgazzar et al.), taču, anulējot datus, kopējie rezultāti nemainās - Ivermektīns ir un paliek ļoti efektīvs līdzeklis gan Covid-19 ārstēšanā, gan profilaksē.
!!! Lai iepazītos ar plašāku informāciju un FLCCC Klīnisko ārstu alianses izstrādātajām Covid-19 profilakses un ārstniecības vadlīnijām, lūdzu, apmeklējiet mājaslapu: www.flccc.net.
Tulkots latviešu valodā no šī oriģinālteksta: https://covid19criticalcare.